Fagylalt készítésére a legegyszerűbb egy fagyigép beszerzése, bár célszerű elgondolkodni rajta, nem csak egy újabb porosodó konyhai ketyere lesz-e a kamrapolcon. Gép nélkül is elkészíthető minden recept, ilyenkor a masina helyett nekünk kell kavargatni hűtés közben a masszát 10-20 percenként. Így nem biztos, hogy cukrászművészeti végeredményt kapunk (megjelenhetnek jégkristályok), de vegyük figyelembe, a krémfagylalt állagát a tejszín adja meg. Minél több, annál krémesebb – és persze annál hizlalóbb is. És bár – lássuk be – a jó kis főzött fagyi nem diétás eledel, válogatásunkban mutatunk néhány fogyókúrabarát receptet is.
Mascarponés gyümölcsfagyi
Hozzávalók: 50 dkg gyümölcs (földieper, málna, őszibarack), 10 dkg porcukor, 2 csomag vaníliás cukor, 1 evőkanál citromlé, 50 dkg mascarpone sajt, 2 dl tejszín
A gondosan megmosott, megtisztított gyümölcsökből botmixer segítségével pürét készítünk. A tejszínt habbá verjük, és a simára elkevert mascarponéhoz adjuk, jól összedolgozzuk. Hozzáadjuk a gyümölcspürét, majd a citromlét, a cukrot és a vaníliás cukrot is. Jól elkeverve fagylaltgépben fagyasztjuk.
Hozzávalók: 50 dkg eper, 20 dkg porcukor, 2 tojásfehérje, csipet só
Az epret megmossuk, csumázzuk, majd összetörjük. A fehérjét habbá verjük, felváltva adjuk hozzá a gyümölcspépet, a porcukrot, majd a sót is. Addig verjük, míg fényes, egynemű massza nem lesz. Fagyigépbe töltjük és fagyasztjuk.
Csokoládé- vagy vaníliafagylalt
Hozzávalók: 20 dkg cukor, 4 tojás, 1 liter tej, fél rúd vanília. A csokifagyihoz 2 dkg csokoládé vagy kakaópor
A cukrot az egész tojásokkal habosra keverjük, felengedjük a vaníliával felfőzött forró tejjel. Kevergetjük, amíg besűrűsödik, azután egészen kihűtjük és fagyasztjuk. A csokoládés és kakaós fagylaltot is úgy készítjük, mint a vaníliásat, csak vanília helyett 2 dkg csokoládét vagy kakaót keverünk a krémhez, és azzal főzzük.
Több út is kínálkozik a fent nevezett helyzet megoldásásra. Az általános módszer a tíz-húszperecenénti keverés fagyasztás közben. Fórumozóink ismernek azonban két egyszerűbb módszert is: a darálót és a turmixgépet.
"Fagylaltgép hiányában a következőképpen készítünk fagylaltot: a jeget felhasználásig jégszekrényben vagy hideg pincében tartjuk. A fagyasztáshoz szükséges egy nagyobb edény, lehet vizesveder vagy fazék (ebbe rakjuk a jeget) és egy kisebb, vélony falú edény, amibe a fagyasztani való anyagot öntjük. Ez lehet tejeskanna, zárható pudingforma, bádogdoboz stb.
Egy liter anyag fagyasztásához 1/2 tábla jég és 3/4 kg konyhasó szükséges. A darabokra tört jég felét sóval meghintett edénybe rakjuk, középre helyezzük a fagylaltos edényt, ezt jól körülrakjuk jéggel, amit rétegenként erősen megsózunk, és az edényt tetejénék fogva forgatjuk. 15-20 percnyi forgatás után az edényt gondosan megtörölve kinyitjuk, és kanállal az oldaláról a megfagyott anyagot leválasztjuk.
Nagyon vigyázva dolgozzunk vele, nehogy só kerüljön a fagylaltba. Időnként a jeget és a sót pótoljuk, és a vizet kiöntjük az edényből. Ha már megfagyott az egész fagylalt, az edény tetejére is jeget rakunk, és tálalásig jég között tartjuk. Hűvös helyen dolgozzunk vele. Tálaláskor lehűtött poharakba vagy tányérokba adagoljuk."
Forrás: Horváth Ilona: Szakácskönyv
Hozzávalók az alaphoz: 3 egész tojás, 20 dkg cukor, 5 dl tej
A cukrot az egész tojásokkal kikeverjük. A tejet felforraljuk, majd állandó kevergetés mellett beleöntjük a tojásos masszát. Sűrűre főzzük, levesszük a tűzről és ízesítjük.
Vanília: vaníliás cukorral
Puncs: 1 mokkáskanálnyi puncsaroma, mazsola
Csokoládé: csokoládé vagy kakaó
Dió: darált dió, pici rum
Gesztenye: gesztenyemassza
Kókuszos: kókuszreszelék, kókuszlikőr
Kávé: instant vagy főzőtt kávé
Karamell: 3 kanál cukrot karamellizálunk, erre öntjük rá az 5 dl tejet és a tojásos cukros masszát
Lefagyasztjuk (például régi típusú jégkockatartóban, amiből kivesszük az elválasztót), majd a robotgép habverőjével habosra keverjük.
Ha egyszerűbb megoldásra vágyunk, és nem szeretnénk a kevergetéssel bajlódni, tökéletes megoldás lehet a tejszínes-tojásos alapú parfé. Készítéséről itt olvashattok bővebben >>>
Gyümölcsfagyi
Hozzávalók: vegyes gyümölcsök (lehet fagyasztott is, cseresznye, szilva, málna, szőlő, eper, egres, őszibarack, sárgabarack), 1 banán, méz, őrölt fahéj vagy vaníliadarabkák, szegfűszeg
Az apróra vágott gyümölcsöt összekeverjük a fűszerekkel és a mézzel, összeturmixoljuk, majd berakjuk a fagyasztóba. Fagyasztás után is ledarálhatjuk gépi darálóval. Külsőre olyan masszát kapunk, mint az igazi fagyi.
Túrófagylalt
Hozzávalók: 3 dl tej, 1,5 dl tejszín, 20 dkg kristálycukor, 1 dkg vaníliás cukor, 20 dkg tehéntúró, 4 cl vanílialikőr, 5 dkg mazsola
A tejhez hozzáöntjük a tejszínt, elkeverjük benne a kristálycukrot, a vaníliás cukrot és felforraljuk. Lehűtjük és belekeverjük az áttört tűrót, a vanílialikőrt és az áztatott mazsolát. Az edényt váltott hideg vízbe állítjuk és gyakori keveréssel lehűtjük. Ezután mélyhűtőbe tesszük és megdermesztjük.
Házi parfé
Hozzávalók: 50 g vaníliás pudingpor (főzős), 20 dkg cukor, 5 dl tej, 1 l tejszín, tetszés szerinti ízesítő
A pudingport és a cukrot egy dl hideg tejjel csomómentesre keverjük, majd hozzáöntjük a többi, forrásban lévő (4 dl) tejet. Alaposan összekeverjük, pár percre feltesszük a tűzre, hogy alaposan kiforrjon, majd levesszük és kihűtjük. A kihűlt krémhez hozzáadjuk a jelleget adó anyagot (ez lehet olvasztott csokoládé, fahéj, egy kevés cukorral citromlével pépesre turmixolt gyümölcs stb.), majd jól összekeverjük. A tejszínt kemény habbá verjük, és óvatosan a krémhez adjuk. Az így elkészített habos krémet őzgerincformába töltjük, és mélyhűtőben fagyasztjuk. A megfagyott parfét szeleteljük, és tányéron, egy kis gyümölccsel, tejszínhabbal tálaljuk.
Sok-sok recept a fagylalt, a parfé és a sorbet körül >>>
A hagyományos fagylalt majd’ minden összetevője tiltólistás lehet annak, aki figyel a vonalaira. A háziasszonyi találékonyság azonban ezen a téren is megmutatkozik...
Hozzávalók: 1 liter tej, 2-3 teáskanál édesítő, 4 tojássárgája, negyed vaníliarúd, 1 csapott kávéskanál vaníliás pudingpor
1 dl tejet a többi hozzávalóval simára keverünk. 9 dl tejet felforralunk, majd a tojásos tejre öntjük. Tovább hevítjük. Többféleképpen ízesíthetjük (ld. fentebb). Ha kihűlt, átkeverjük, és fagyasztóba tesszük.
Piros gyümölcsfagylalt
Hozzávalók: 20 dkg eper, 20 dkg málna, 10 dkg ribizli, 6 evőkanál édesítőszer, 4 pohár natúr joghurt, 1 késhegynyi őrölt fahéj
A joghurtot az édesítővel és a fahéjjal alaposan elkeverjük. A gyümölcsöket gondosan megmossuk, a fele mennyiséget turmixoljuk és a joghurthoz keverjük. Az eper másik felét apró darabokra vágva, a málna és a ribizli másik felét egészben adjuk a gyümölcsös joghurthoz. A masszát műanyag tálkába töltjük és lefagyasztjuk.
Almás-citromos fagyi
Hozzávalók: 1 kg alma, 1 frissen facsart citrom leve és lereszelt héja, 10 dkg édesítőszer
A félbevágott, meghámozott, magházuktól megtisztított almákat nagy lyukú reszelőn lereszeljük és ráöntjük a citromlevet valamint a lereszelt héjat. Hozzáadjuk az édesítőszert és villával addig keverjük, míg pürés állagúvá nem válik. Műanyag tálban lefagyasztjuk, tálaláskor gombócokat szedünk belőle. Fagylaltoskehelyben almakockákkal díszítjük.
Málna-joghurt parfé
Hozzávalók: 5 natúr 2 dl-es joghurt, 40 dkg málna, édesítő, pici likőr (elhagyható)
Vízbe mártunk és kifacsarunk egy konyharuhát, egy tésztaszűrőt kibélelünk vele. Ebbe tesszük a jól elkevert joghurtokat és egy órát hagyjuk lecsepegni. A málna felét édesítővel összeturmixoljuk, esetleg a likőrrel is. Belerakjuk a joghurtot és a maradék málnát. Elkeverjük, műanyag poharakban fagyasztjuk, zsírszegény tejszínhabbal díszítjük.
Nézd meg receptválogatásunkat is!
Fagyitörténelem és érdekességek, receptek >>>
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.